Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być rozwiązaniem dla osób, których długi są na tyle wysokie, że nie mają możliwości, aby je spłacić. Wprowadzona w ubiegłym roku nowelizacja przepisów znacznie uprościła postępowanie sądowe umożliwiające częściowe lub całkowite oddłużenie. Jakie warunki należy spełnić, aby móc się ubiegać o upadłość konsumencką?
Zmiany w prawie upadłościowym
Instytucja upadłości konsumenckiej istnieje w Polsce od 31 marca 2009 roku. Ze względu na liczne ograniczenia prawne, a przede wszystkim skomplikowaną procedurę sądową, dotychczas z możliwości ogłoszenia bankructwa skorzystało jedynie kilka tysięcy osób, natomiast ilość postępowań zakończonych sukcesem wynosiła ok. 12-14 w ciągu roku. Sytuacja uległa zmianie, kiedy na początku 2015 roku weszła w życie nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego. Nowe przepisy ułatwiły proces ubiegania się o upadłość, co zaowocowało rosnącym zainteresowaniem tej formy uporania się z długami. Według danych statystycznych, tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy zeszłego roku do sądów trafiło 2535 wniosków o upadłość, z czego niemal 700 zakończyło się ogłoszeniem bankructwa wnioskodawcy. Kolejne zmiany przepisów nastąpiły w tym roku. Wprowadzone regulacje dotyczą m.in. obowiązku składania wniosku w formie gotowego formularza, co ma zapobiec błędom formalnym i umożliwić konsumentom samodzielne składanie wniosków.
Ogłoszenie upadłości krok po kroku
O ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą się ubiegać osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Pierwszym krokiem postępowania jest złożenie wniosku do sądu gospodarczego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. We wniosku musi się znaleźć m.in. wykaz naszego majątku i jego szacunkowa wycena. Wnioskodawca jest zobowiązany do przedstawienia argumentów, które potwierdzą, że nie przyczynił się w żaden sposób do swojej niewypłacalności. Jeśli sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości, następuje drugi etap postępowania - likwidacja majątku. Dochód z jego sprzedaży zostaje przeznaczony na pokrycie naszych długów. W przypadku gdy środki pochodzące z likwidacji majątku nie wystarczą na spłatę wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli, sąd ustali dalszy harmonogram spłaty zadłużenia. Jeśli będziemy w terminie regulować należności wyznaczone przez sąd, możemy się ubiegać o umorzenie części naszych zobowiązań. Kiedy sąd ogłosi zakończenie postępowania upadłościowego, zaczynamy nowe życie bez długów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz