środa, 24 sierpnia 2016

Bierzesz kredyt na mieszkanie? Bank sprawdzi twój scoring

 

Scoring, czyli ocena punktowa ryzyka związanego z udzieleniem kredytu lub pożyczki, to termin, z którym zazwyczaj spotykamy się po raz pierwszy, gdy składamy wniosek o kredyt hipoteczny. Tymczasem, im wcześniej zaczniemy świadomie budować swoją historię kredytową, tym większe mamy szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego na korzystnych warunkach.

Ocena ryzyka kredytowego


Kiedy staramy się o kredyt na mieszkanie, zanim bank rozpatrzy nasz wniosek, musi się dowiedzieć, czy damy radę oddać zobowiązanie. Nie ma w tym nic dziwnego. Kredyty hipoteczne są udzielane na bardzo wysokie kwoty, a termin ich spłaty wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Aby ocenić ryzyko związane z pożyczeniem nam pieniędzy, bank weryfikuje nasze dane w Biurze Informacji Kredytowej. BIK jest instytucją, która przechowuje i udostępnia naszą historię kredytową. Do niedawna w BIK-u znajdowały się informacje dotyczące terminu spłaty kredytów w bankach oraz SKOK-ach. Od pewnego czasu współpracę z BIK-iem podjęły również firmy oferujące chwilówki. Wrocław, Kraków czy Warszawa to miasta, gdzie ceny nieruchomości są najdroższe, dlatego ich mieszkańcy powinni znacznie wcześniej zadbać o dobrą historię płatniczą.

Definicja scoringu


System punktowy, czyli tzw. scoring to metoda stosowana przez BIK, dzięki której bank może ocenić, czy poradzimy sobie ze spłatą kredytu hipotecznego. Porównując nasz profil z informacjami na temat innych klientów, którzy już otrzymali kredyt, BIK określa, czy jesteśmy wiarygodnymi płatnikami. Jeśli nasze dane są zbieżne z profilami klientów spłacających kredyt hipoteczny, mamy duże szanse na dużą ilość punktów w scoringu, a tym samym otrzymanie kredytu na własne mieszkanie. Scoring jest przedstawiany w skali punktowej (od 192 do 631) oraz z formie gwiazdek (od jednej do pięciu).

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?


Banki nie mają obowiązku informować swoich klientów, od czego dokładnie zależy ocena ich zdolności kredytowej. W rzeczywistości składa się na nią wiele czynników, w tym ilość osób w gospodarstwie domowym, rodzaj i forma zatrudnienia, długość zatrudnienia, stan cywilny itp. Przyjmuje się, że jednym z kluczowych elementów oceny zdolności kredytowej klienta jest jego dotychczasowa historia kredytowa, oceniana poprzez ilość punktów w scoringu. Jeśli chcemy mieć pewność, że otrzymamy kredyt na atrakcyjnych warunkach, zadbajmy o terminową spłatę wszystkich zobowiązań finansowych. O ile to możliwe zrezygnujmy z kart kredytowych oraz limitu debetowego na rachunku bankowym. Pamiętajmy również, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej może być dla nas tak samo niekorzystny, jak opóźnienia płatnicze. Posiadanie nawet niewielkiej pożyczki, którą  spłacamy regularnie, spowoduje, że w oczach banku będziemy wiarygodnymi klientami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz