wtorek, 30 sierpnia 2016

Jak budować pozytywną historię płatniczą w BIG-u?

 

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej to instytucja znana przede wszystkim z prowadzenia rejestru dłużników, w którym znajdują się informacje na temat zaległości płatniczych osób prywatnych i przedsiębiorców. Wiele osób nie wie natomiast, że BIG gromadzi także wpisy pozytywne, za terminową spłatę zobowiązań. Co zrobić, aby je uzyskać?


Wpisy pozytywne i negatywne


Kiedy bierzemy kredyt lub pożyczkę bank bądź firma pożyczkowa sprawdza naszą wiarygodność płatniczą w BIG-u. Jeśli nasze nazwisko figuruje na tzw. “czarnej liście”, możemy mieć problem z otrzymaniem zobowiązania lub zrobieniem zakupów na raty. Podstawą do umieszczenia naszych danych w rejestrze dłużników jest należność w wysokości minimum 200 zł, której nie spłaciliśmy w ciągu co najmniej 60 dni od daty zawartej w umowie. Przekazanie negatywnej informacji do BIG-u nie wymaga naszej zgody. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wpisów pozytywnych. Aby usługodawca, u którego regularnie opłacamy rachunki, mógł przekazać tę informację do BIG-u, musimy:
  • wypełnić wniosek o wpisanie informacji pozytywnej,
  • przekazać go usługodawcy,
  • usługodawca ma obowiązek umieścić pozytywny wpis w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
Jak widać zbieranie pozytywnych informacji gospodarczych, jest bardzo proste, a może nam przynieść wiele korzyści. Posiadając wizerunek rzetelnych płatników, zyskujemy dodatkowy argument w trakcie negocjacji warunków umowy z bankiem, firmą telekomunikacyjną lub dostawcą internetu.

Konsumenci coraz bardziej świadomi


Jak pokazują cykliczne raporty przygotowywane przez biura informacji gospodarczej, z roku na rok rośnie liczba wpisów pozytywnych. Przykładowo w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. w II kwartale tego roku ilość spraw pozytywnych wyniosła ponad 2,5 mln, stanowiąc niemal połowę wszystkich wpisów znajdujących się w  rejestrze. Dla porównania na zakończenie 2015 roku odnotowano 1,6 mln wpisów pozytywnych. Przytoczone dane są najlepszym dowodem na to, że stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i zaczynamy dostrzegać, że terminowa spłata zobowiązań zwiększa naszą wiarygodność w oczach banków, firm pożyczkowych oraz usługodawców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz