czwartek, 16 czerwca 2016

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć zanim weźmiesz kredyt konsumencki

O tym, że Polacy pożyczają dużo i często chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) pożyczkowy rekord pobiliśmy w  2014 roku, kiedy to zaciągnęliśmy kredyty konsumenckie na łączną kwotę 77,8 mld zł. O czym należy pamiętać, gdy podpisujemy umowę z bankiem lub firmą pożyczkową?


Wysokość oprocentowania

Oprocentowanie jest z reguły pierwszym, istotnym dla nas czynnikiem, gdy bierzemy kredyt konsumencki. Warto jednak mieć na uwadze, aby nie porównywać ofert poszczególnych pożyczkodawców tylko na postawie wysokości oprocentowania. Chociaż instytucje finansowe bardzo chętnie reklamują swoje produkty jako pożyczki z niskim lub nawet zerowym oprocentowaniem, nie jest to jedyny czynnik, wpływający na całkowitą wartość zobowiązania.

Wartość RRSO

Dużo bardziej pomocnym parametrem, pozwalającym zestawiać ze sobą różne kredyty i pożyczki, jest tzw. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten, wyrażony w procentach, informuje nas, ile wynoszą wszystkie opłaty, jakie będziemy musieli ponieść pożyczając pieniądze w banku lub firmie pożyczkowej.


Dodatkowe opłaty

Nawet gdy już wiemy, ile wynosi całkowita wartość zobowiązania (RRSO), warto przyjrzeć się bliżej, za co tak naprawdę przyjdzie nam zapłacić. Z reguły na wysokość RRSO składa się oprocentowanie nominalne, prowizja dla pożyczkodawcy oraz ubezpieczenie. Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy możemy zrezygnować chociażby z ubezpieczenia i ponieść wówczas mniejsze koszty kredytu lub pożyczki. 

Przeczytaj umowę. Dokładnie

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie UOKiK, aż 20% pożyczkobiorców nie czyta treści umowy o pożyczkę krótkoterminową przed jej podpisaniem. Wiele osób zgadza się na warunki umowy, jednak nie rozumie zawartych w niej zapisów. Nic więc dziwnego, że jesteśmy zaskoczeni, gdy musimy oddać znacznie większą kwotę, niż początkowo zakładaliśmy. Najlepszą ochronę przed wysokimi kosztami kredytów konsumenckich możemy zapewnić sobie sami poprzez dokładane czytanie umów. W przypadku wątpliwości powinniśmy skonsultować się z pracownikiem banku lub firmy pożyczkowej, który wytłumaczy niejasne dla nas kwestie.

Znaj swoje prawa

11 marca 2016 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, wprowadzające szereg rozwiązań korzystnych dla klientów banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych. Nowe prawo określa m.in. maksymalną wartość tzw. kosztów pozaodsetkowych, które obecnie nie mogą być wyższe niż 25% wysokości zobowiązania oraz 30% jego wartości w skali roku. Dodatkowo Komisja Nadzoru Finansowego zyskała możliwość przeprowadzania kontroli pożyczkodawców, wobec których zajdzie prawdopodobieństwo naruszenia wprowadzonych przepisów. Dzięki temu klienci maja czuć się bezpieczniej i bez obaw korzystać z produktów finansowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz