wtorek, 14 czerwca 2016

4 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim weźmiesz kredyt konsolidacyjny

Spłata wszystkich dotychczasowych zobowiązań, zazwyczaj niższa rata, a w zależności od oferty - dodatkowe pieniądze na dowolny cel. Chociaż wydaje się, że kredyt konsolidacyjny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają liczne długi, zanim go weźmiemy, warto pamiętać o kilku kwestiach.


  1. Kredyt konsolidacyjny nie jest darmowy


Konsolidacja jest takim samym zobowiązaniem jak pozostałe kredyty oferowane przez banki, dlatego oprócz kwoty potrzebnej na spłatę wszystkich zadłużeń, będziemy musieli ponieść koszty prowizji oraz innych opłat zawartych w umowie. W związku z tym, że kredyt konsolidacyjny to produkt długoterminowy, odsetki z nim związane mogą być większe niż suma odsetek posiadanych zobowiązań. Jednocześnie długi okres spłaty powoduje, że rata kredytu konsolidacyjnego jest z reguły niższa niż wszystkie raty, które spłacaliśmy dotychczas. Jest to z pewnością duże ułatwienie dla osób, które borykają się z koniecznością zapłacenia kilku rat w miesiącu.

2. Konsolidacja zadłużenia nie zmieni twoich złych nawyków



Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każdy inny kredyt, należy regularnie spłacać. Jeśli dotychczas mieliśmy problem z oddawaniem rat w terminie, konsolidacja nie zmieni naszych niewłaściwych nawyków. Wraz z podpisaniem umowy o nowy kredyt powinniśmy przygotować domowy budżet i konsekwentnie trzymać się przyjętych założeń. Zastanówmy się, z których produktów możemy całkowicie zrezygnować, a które kupować w niższej cenie. Tylko w ten sposób uda nam się wygospodarować pieniądze na comiesięczną ratę.

3. Nie wszystkie zobowiązania da się skonsolidować



Pieniądze z kredytu konsolidacyjnego możemy przeznaczyć na spłatę m. in. zaległych rat, limitu na karcie kredytowej lub debetu na rachunku rozliczeniowym, czyli wszystkich produktów bankowych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zobowiązań zaciągniętych w SKOK-ach oraz firmach pożyczkowych, ponieważ nie wszystkie banki umożliwiają ich spłatę za pomocą kredytu konsolidacyjnego. Jeśli posiadamy liczne zadłużenia pozabankowe, warto poszukać odpowiedniej oferty.

4. Konsolidacja nie zawsze się opłaca



Na podstawie liczby i sumy posiadanych zadłużeń oraz terminu spłaty nowego zobowiązania, bank określi oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego. Zdarza się, że kwota, którą będziemy musieli oddać znacznie przewyższy wszystkie dotychczasowe zobowiązania. Z drugiej strony skonsolidowane raty są z reguły niższe, co powoduje, że łatwiej je spłacać. Przed podpisaniem umowy o kredyt konsolidacyjny powinniśmy również dowiedzieć się, jakie są dodatkowe opłaty, związane np. z wcześniejszą spłatą zadłużenia, ubezpieczeniem, itd. Świadomie podjęta decyzja uchroni nas przed przykrymi niespodziankami, gdy już zaczniemy spłacać nowy kredyt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz