czwartek, 14 września 2017

Co to jest WIBOR, LIBOR i EURIBOR?



Enigmatycznie brzmiące nazwy typu WIBOR, LIBOR czy EURIBOR pojawiają się podczas rozmów na temat oprocentowania kredytu i jego wysokości. Chodzi tutaj więc o odsetki bankowe w zamian za pożyczenie pieniędzy. Podczas obliczania ich wysokości, banki biorą pod uwagę stawkę bazową, do której doliczana jest też marża.

O co chodzi z tym WIBOR-em?

Na oprocentowanie kredytów bankowych i lokat wpływa wysokość podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Dla kredytobiorców większe znacznie ma jednak WIBOR, czyli mówiąc w skrócie – wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym. To za jaką cenę dany bank będzie skłonny pożyczyć pieniądze, może ulegać więc zmianom. Wycena WIBOR-u w dużej mierze opiera się na stopie referencyjnej NBP, która z kolei jest określana przez Radę Polityki Pieniężnej. Wartość ustalana jest w każdy dzień roboczy w godzinach porannych. Jedną ze składowych oprocentowania kredytu jest stawka bazowa i stanowi ona referencyjną wysokość oprocentowania. Do stawki bazowej jest jeszcze doliczana marża banku. W Polsce WIBOR ustalany jest przez polskie banki. Z kolei EURIBOR przez banki europejskie, a LIBOR przez rynek londyński.


Czym jest zatem LIBOR i EURIBOR?

LIBOR jest stopą procentową kredytów międzybankowych, która dotyczy ryku londyńskiego i jest wyznaczana przez cztery banki, a jej wysokość zmienia się zgodnie z bieżącymi warunkami ekonomicznymi. Jeśli chodzi o wartość LIBOR-u, to jest ona niższa niż ma to miejsce w przypadku WIBOR-u i służy przede wszystkim do wyliczania oprocentowania walutowego kredytu hipotecznego.

Z kolei EURIBOR jest stopą procentową kredytów w strefie euro i dotyczy ofert składanych pomiędzy bankami. Głos ma tutaj 57 największych banków, a średnie notowania ustalane są przez FBE.


Podsumowanie

Zarówno pojęcie WIBOR, LIBOR, jak i EURIBOR dotyczy sfery związanej z kredytami, na co największą uwagę zwracają bankowcy. WIBOR jest wysokością oprocentowania pożyczek na rynku polskim, LIBOR jest stopą procentową kredytów na rynku londyńskim, a EURIBOR stopą procentową kredytów w strefie euro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz