w dzisiejszych czasach czymś bardzo powszechnym. Wielu z nas bierze kredyty, ale niestety nie wszyscy potrafią poradzić sobie z terminową spłatą. Zobacz, jakimi zasadami kierować się wnioskując o pożyczkę, by móc rzetelnie ją spłacić w wyznaczonym terminie.
- Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz
Zanim udasz się do banku lub firmy pożyczkowej, zastanów się, jaka kwota jest ci naprawdę potrzebna. Banki oraz inne instytucje finansowe udzielające kredytów bardzo często składają propozycje pożyczki, której kwota jest znacznie wyższa, niż ta, którą potrzebujesz. Nie daj się namówić na coś, co nie jest ci potrzebne, a wiąże się z dodatkowymi kosztami i opłatami. Po co płacić większą ratę i narażać się na wyższy koszt kredytu, skoro możesz ponieść koszty jedynie od mniejszej kwoty, która jest ci potrzebna. Pamiętaj, że im większą pożyczkę zaciągniesz, tym więcej będziesz musiał spłacić.
- Dopasuj ratę do swoich możliwości spłaty
Każdy z nas chciałby spłacić swój kredyt najlepiej w miesiąc, a jeszcze lepiej w tydzień. Trzeba jednak pamiętać, by mierzyć siłę na zamiary i dostosować wysokość miesięcznej raty do swoich możliwości finansowych. Jeśli nie wiesz, jak dużą ratę jesteś w stanie płacić, sporządź swój budżet, przelicz wszystkie wydatki i zobacz, jaka kwota ci zostanie. Oczywiście nie możesz całej wolnej kwoty przeznaczyć na ratę, bo nigdy nie wiadomo, czy nie zaskoczą cię jakieś nieplanowane wydatki. Warto wnioskować o dłuższy okres spłaty, a tym samym o mniejszą ratę i w miarę możliwości nadpłacać kredyt, przelewając na konto pożyczki na przykład dwukrotność raty, natomiast w miesiącach, w których pojawią się większe wydatki, pozostać tylko przy mniejszej racie. Wówczas będziesz mieć pewność, że twój kredyt będzie spłacany regularnie.
- Sprawdź koszt pożyczki, zanim podpiszesz umowę
Zapoznaj się dokładnie z wszystkimi kosztami, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu. Zapytaj o koszt prowizji za udzielenie pożyczki, o opłatę przygotowawczą, koszty związane z wcześniejszą spłatą zadłużenia oraz opłatami za wymagane ubezpieczenia. Wszystkie opłaty, powinny być zapisane w dokumentach, które podpiszesz, dlatego przeczytaj uważnie każdy z nich. Zarówno wniosek kredytowy, regulamin pożyczki czy umowa kredytu, powinny być dokładnie przeanalizowane. Jeśli któryś z zapisów umowy czy regulaminu jest dla ciebie niejasny, poproś doradcę, by ci go wytłumaczył.
- Regularnie spłacaj raty
Pamiętaj, że jeśli zdecydowałeś się na kredyt, to zobowiązałeś się również do terminowej spłaty raty. Bardzo ważne, by środki na spłatę zadłużenia na czas znajdowały się na koncie kredytu, w przeciwnym razie będzie to skutkować poważnymi konsekwencjami. Bank lub firma, która udzieliła pożyczki, w przypadku nieterminowej spłaty, ma prawo naliczyć odsetki karne, które oprocentowane są znacznie wyżej niż kredyt. Może to skutkować znacznym podwyższeniem raty do spłaty i wzrostem całości zadłużenia.
Kolejne konsekwencje, wynikające z nieterminowej spłaty to negatywny wpływ na twoją wiarygodność płatniczą. W przyszłości, inne banki lub firmy pożyczkowe, mogą odmówić ci udzielenia kredytu, ponieważ w bazie informacji kredytowej będziesz widniał, jako nierzetelny kredytobiorca.
Do każdego zobowiązania, niezależnie od tego, czy to karta kredytowa, pożyczka gotówkowa czy limit w koncie, trzeba podejść bardzo poważnie. Pożyczając pieniądze od banku czy firmy pożyczkowej, musisz rzetelnie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Jeśli nadużyjesz zaufania kredytodawców, możesz zablokować sobie wiele możliwości kredytowych w przyszłości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz