czwartek, 6 października 2016

Kredyt mieszkaniowy krok po kroku



Kupno mieszkania to zwykle jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Niestety, nawet osoby znajdujące się w dobrej sytuacji materialnej, nie zawsze mogą sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie nowego lokum. Rozwiązaniem jest wówczas kredyt hipoteczny. Jakich formalności należy dopełnić, aby bank udzielił nam wsparcia na zakup wymarzonego mieszkania lub domu?


Zasięgnij porady eksperta



Procedura udzielania kredytu hipotecznego nie jest skomplikowana, jednak bywa czasochłonna. Zanim zaczniemy szukać nieruchomości bądź przygotowywać teren pod budowę domu, warto najpierw sprawdzić, ile wynosi nasza zdolność kredytowa. W tym celu możemy skonsultować się z doradcą kredytowym, który porówna dla nas kilka ofert lub wykonać takie zestawienie na własną rękę. W związku z tym, że każdy bank ma swoje kryteria, na podstawie których ocenia zdolność kredytową klienta, nie należy opierać się na wyliczeniach tylko jednej instytucji. Zasadniczo wpływ na naszą zdolność kredytową mają takie czynniki jak: rodzaj i długość zatrudnienia, wysokość dochodów, a przede wszystkim - dotychczasowa historia kredytowa.

Wybierz lokum



Jeśli wiemy już, jaką kwotę kredytu otrzymamy, przyszedł czas na szukanie wymarzonego M. W tym celu możemy sami przeszukiwać ogłoszenia w internecie lub skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Kupując mieszkanie przez pośrednika, zaoszczędzimy czas, a przede wszystkim będziemy zwolnieni z wypełniania szeregu formalności. Pośrednik sprawdzi księgę wieczystą nieruchomości, akt notarialny potwierdzający, kto jest właścicielem mieszkania oraz dowie się, czy lokum nie jest obciążone zaległościami płatniczymi. Pomoc biura nieruchomości może znacznie skrócić procurę kupna mieszkania, jednak będziemy musieli za nią zapłacić (1,5 do 3% plus VAT wartości kupowanego mieszkania). Wybór nieruchomości bez pośredników wymaga od nas ciągłego śledzenia ofert, a dodatkowo będziemy musieli sami zająć się wszystkimi formalnościami. Unikniemy jednak ponoszenia dodatkowych kosztów.

Podpisanie umowy przedwstępnej



Kiedy znajdziemy wymarzone lokum i sprawdzimy niezbędne dokumenty, możemy przystąpić do zawarcia umowy przedwstępnej. Zdarza się, że podczas podpisywania dokumentu, sprzedający zastrzega, aby dokonać wpłaty zaliczki lub zadatku do czasu, aż wpłacimy całą kwotę. Nie jest to jednak reguła. Ważne, aby w umowie przedwstępnej ustalić na tyle długi termin płatności za całą nieruchomość, abyśmy zdążyli z dopełnieniem wszelkich formalności związanych z udzieleniem kredytu, co może potrwać nawet 2-3 miesiące.

Formalności kredytowe



Kolejnym etapem kupna mieszkania jest złożenie do banku wszystkich dokumentów związanych z nieruchomością, jak i naszą sytuacją życiowo-materialną. Najlepiej ubiegać się o kredyt przynajmniej w trzech bankach, które oceniły pozytywnie naszą zdolność kredytową. Nie ponosimy wówczas ryzyka związanego z odrzuceniem naszego wniosku lub udzieleniem zobowiązania na znacznie mniejszą kwotę, niż zakładaliśmy. Po wybraniu banku podpisujemy umowę kredytową.

Podpisanie umowy zakupu

Mając pewność, że bank udzielił nam kredytu, możemy podpisać umowę zakupu mieszkania w formie aktu notarialnego. Stajemy się wówczas właścicielami zakupionej nieruchomości. Następnie musimy zgłosić się do sądu odpowiedniego dla lokalizacji kupowanego przez nas mieszkania i złożyć hipotekę na rzecz banku. Kiedy dostarczymy wyżej wymienione dokumenty do banku, kredyt zostanie uruchomiony i przekazany bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Na koniec pozostaje już tylko odebrać klucze i rozpocząć przeprowadzkę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz