piątek, 30 września 2016

Kradzież tożsamości - jak jej uniknąć?

 

 Czasami wystarczy chwila nieuwagi lub zwykłe roztargnienie i okazuje się, że nie możemy znaleźć naszego dowodu osobistego. Nie jest wówczas istotne, czy zgubiliśmy dokument, czy ktoś nam go ukradł. Najważniejsze, abyśmy reagowali wówczas szybko i skutecznie. Dowiedz się, w jaki sposób chronić swoją tożsamość.


Zachowaj zimną krew


Z kradzieżą tożsamości mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wejdzie bezprawnie w posiadanie naszego dowodu osobistego, a następnie posłuży się nim bez naszej wiedzy. Bardzo często nie mamy pewności, czy zgubiliśmy dowód, czy padliśmy ofiarą złodzieja. Bez względu na okoliczności, powinniśmy jednak zawsze zastrzec dokument, aby czuć się bezpiecznie oraz mieć pewność, że nasze dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy zauważymy brak dowodu to… zachować spokój. Wiele osób, kiedy stwierdzi, że nie ma dokumentów, działa w sposób chaotyczny, albo nie robi nic. Zacznijmy od sprawdzenia kieszeni, półek w mieszkaniu oraz tych miejsc, gdzie zwykle zostawiamy dokumenty. Jeśli będziemy pewni, że dokumentu nigdzie nie ma, musimy go zastrzec w Biurze Informacji Kredytowej lub banku, w którym posiadamy konto.

Zastrzeganie dowodu krok po kroku


Najszybszym sposobem na zastrzeżenie dowodu osobistego jest skorzystanie z portalu Biura Informacji Kredytowej (BIK). Po wejściu na stronę BIK-u musimy założyć bezpłatne konto w serwisie (jeśli dotychczas go nie mieliśmy), a następnie kliknąć swój profil i wybrać opcję “zastrzegam dowód”. W związku z tym, że gdy zastrzegamy dowód w BIK-u, informacja na ten temat trafia również do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, prowadzonego przez ZBP, powiadomienie o zablokowaniu i wycofaniu z obiegu naszego dokumentu otrzymają wszystkie banki, operatorzy telefonii komórkowej, notariusze, hotele oraz agencje nieruchomości. Osoby, które założą konto w BIK-u, mogą również skorzystać z oferty alertów BIK. Jest to rodzaj powiadomień, które otrzymamy za każdym razem, gdy jakaś instytucja złoży zapytanie o naszą historię kredytową w BIK-u. W momencie, gdy nie składaliśmy wniosku o żadne zobowiązanie oraz nie poręczaliśmy nikomu kredytu, istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś posłużył się bezprawnie naszymi danymi. Alert umożliwi nam podjęcie szybkich działań, mających na celu wyjaśnienie sprawy. 

Zgłoś się do banku


Dowód możemy również zastrzec w banku, w którym mamy rachunek rozliczeniowy, chociaż część banków przyjmuje zgłoszenia o zgubieniu lub kradzieży dokumentu nawet wówczas, gdy nie jesteśmy klientami danej placówki. Kiedy będziemy zastrzegać dowód w banku, zostaniemy poproszeni o podanie takich informacji, jak numer i seria dokumentu oraz data jego ważności. Warto więc wykonać kserokopię lub zdjęcie swojego dowodu, zwłaszcza gdy jedziemy na wakacje lub zagraniczną wycieczkę. Podobnie jak w przypadku zgłoszenia do BIK-u, gdy zastrzegamy dowód w banku, informacja ta trafi również do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz