Nie jest żadną tajemnicą, że każdy bank posiada swoje własne i indywidualne metody na liczenie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników, które bank bierze pod uwagę przy udzielaniu kredytu. Sprawdźmy, co instytucje bankowe biorą pod uwagę przy jej wyliczaniu.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to nic innego jak wyliczona na podstawie indywidualnych dla banku wzorów, zdolność osoby biorącej kredyt do jego opłacenia. Bez posiadania odpowiedniej zdolności nie będzie możliwe otrzymanie kredytu, a także sfinansowanie nieruchomości poprzez środki zewnętrzne.
Aby zabezpieczyć swoją finansową przyszłość, warto o odpowiedniej zdolności kredytowej, pomyśleć już zawczasu. Wtedy, gdy będziemy się ubiegać o kredyt, najprawdopodobniej będzie już za późno. Podejmując odpowiednie działania wcześniej, będziemy mogli przygotować swoją sytuację finansową w taki sposób, aby możliwe było dla nas wzięcie kredytu w dogodnym dla siebie czasie.
Co jest brane pod wagę przy określaniu zdolności kredytowej?
Tak, jak zostało to powiedziane we wstępie, każdy bank bierze pod uwagę różne faktory. Jednak wiele z nich duplikuje się w instytucjach bankowych, dzięki czemu możemy co nieco przewidzieć, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Najważniejszym z nich jest bez wątpienia wysokość osiągany przez kredytobiorcę miesięcznych dochodów. Nie bez znacznie jest również fakt, w jaki sposób kredytobiorca je uzyskuje. Bank zainteresuje, czy kredytobiorca jest na umowie o pracę, zleceniu, prowadzi własną firmę, czy też jest np. udziałowcem spółki. Banki interesować będzie również fakt, ile czasu pracujemy w danej firmie, czy działalności — im ten czas jest dłuższy, tym wg niego mniejsze ryzyko na utratę stanowiska, czy też bankructwo firmy.
Innymi faktorami, które również będą istotne dla banku, są:
- wiek kredytobiorcy,
- długość okresu kredytowania,
- wysokość wkładu własnego,
- rodzaj nieruchomości,
- korzystanie z innych produktów oferowanych przez bank.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz