środa, 26 kwietnia 2017

Jak złożyć PIT po terminie? - czynny żal


Wywiązanie się z terminowego złożenia PIT-u jest czasem niemożliwe. Jeśli obawiasz się, że może nie dać rady warto pomyśleć już o tym wcześniej, a gdy nie udało Ci się oddać rozliczenia do wyznaczonego terminu, warto pamiętać o czynnym żalu. Czym jest? I kiedy można go złożyć? Sprawdźmy.


PIT po terminie - co robić?


Czynny żal, to przywilej dla podatników, który został wprowadzony w art. 16 kodeksu karno-skarbowego. Nazywa się nim powiadomienie właściwego urzędu o popełnionych czynach podatnika, za które - wg kodeksu - obowiązuje kara. Dzięki procedurze można uniknąć oskarżenia o przestępstwo skarbowe lub też wykroczenie. Jedynym warunkiem, który umożliwia Ci uniknięcie kary, jest poinformowanie właściwego organu o popełnienie czynu karalnego.

Informacja dla Urzędu Skarbowego powinna zostać złożona do niego w formie pisemnej. Dopuszczalne jest również wyrażenie żalu w formie ustnej do protokołu. W kategorii żalu czynnego nie zawiera się przyznanie o niezłożeniu zeznania podatkowego przed urzędnikiem w okienku.

Kiedy czynny żal będzie bezskuteczny?

Czynny żal nie będzie uznany, gdy:

- został on złożony dopiero w momencie, gdy Urząd Skarbowy posiada już pełną dokumentację o popełnieniu przestępstwa,
- została rozpoczęta procedura sprawdzania, przeszukania, a także kontroli, czy podatnik nie popełnił przestępstwa karno-skarbowego.

PIT po terminie może dla podatnika oznaczą wiele przykrych w skutkach nieprzyjemności. Poczynając od kary grzywny, która stanowić może równowartość aż 720 stawek dziennych, do nawet pozbawienia wolności.

Wysokość kary zależna od kwoty podatku


Jeśli podatek, który mamy do zapłacenia w Urzędzie Skarbowym jest niewielki, to nie będzie nam grozić pozbawienie wolności, a jedynie grzywna w wysokości 720 stawek dziennych. Aby sprawdzić, czy Ciebie również obowiązywać będzie jedynie kara finansowa warto zapoznać się z zapisami odnośnie ustawowego progu.

Jeśli nie złożyłeś zeznań podatkowych w latach ubiegłych, zrób to jak najprędzej, załączając do kwoty podatku również dokument czynnego żalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz