poniedziałek, 7 listopada 2016

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego



Chociaż kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciągamy zwykle na 30-35 lat, nie oznacza to wcale, że spłata zadłużenia zajmie nam tak dużo czasu. Jeśli okoliczności będą nam sprzyjać (znajdziemy lepiej płatną pracę, sprzedamy inną nieruchomość itp.) być może uda nam się oddać całą sumę wcześniej. Czy spłata kredytu hipotecznego przed terminem będzie dla nas korzystna? Na co zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej?


Prowizja za wcześniejszą spłatę

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest korzystnym rozwiązaniem tylko z punktu widzenia klienta. Oddając dług szybciej, pozbywamy się długotrwałego zobowiązania, odciążamy domowy budżet, a co najważniejsze możemy znów spać spokojnie. Nieco inaczej na tę sytuację patrzy bank, który zarabia na odsetkach spłacanych wraz z pożyczonym kapitałem. Jest to jeden z powodów, dla którego większość banków zniechęca klientów przed wcześniejszą spłatą kredytu. W jaki sposób? Osoby, które zdecydują się oddać dług wcześniej, muszą zapłacić prowizję. Zazwyczaj stanowi ona procent (od 1 do nawet 5) od kwoty pozostałej do spłaty. Co istotne wiele banków pobiera prowizję tylko w ciągu pierwszych 2-5 lat okresu kredytowania. Po tym czasie możemy spłacić nasze zadłużenie w całości, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Nadpłata kredytu - czy warto?

Nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na całkowitą spłatę kredytu, zdarza się, że mamy nadwyżki finansowe, które chcemy przeznaczyć na oddanie większej ilości rat. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie zawsze musi być dla nas korzystne, ponieważ banki mogą pobierać prowizję od dokonanej nadpłaty. W zależności od tego, jakie zapisy widnieją w umowie, nadpłata kredytu może skutkować skróceniem okresu spłaty lub obniżeniem wartości pozostałych rat.

Zajrzyj do umowy

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z bankiem, powinniśmy dokładnie sprawdzić, jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Wiele osób wychodzi z założenia, że nie da rady oddać długu szybciej, dlatego nie interesuje się wysokością opłat za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania. Tymczasem nasza sytuacja materialna może się nieoczekiwanie polepszyć i będziemy w stanie nadpłacić kredyt. Warto wówczas dokładnie przeanalizować, czy jest to dla nas korzystne rozwiązanie. W przypadku wysokiej prowizji lepiej wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe lub lokatę. Odłożone środki zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa oraz dadzą pewność, że będziemy mieli fundusze na kolejne raty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz